• İletişim Numaramız

    0507 665 2091
  • E-Posta Adresimiz

    info@globalcoldpress.com
Neden Soğuk Sıkım?
Neden Soğuk Sıkım?

Neden Soğuk Sıkım?

   

Sofra yağları söz konusu olduğunda, soğuk sıkım ve rafine yağlar olmak üzere iki tip arasındaki ayrımı anlamak gerekir. Tüm yağların eşit derecede sağlıklı ve eşit besin değerlerine sahip olduğu iddiası beslenme ve gıda endüstrisinin bize söylediği en büyük yalanlardan birisidir. Soğuk preslenmiş yağ bilimsel olarak bakıldığında daha sağlıklı kabul edilir fakat bu yağlardan bahsedildiğinde akıllarda hala ister istemez bazı soru işaretleri belirmektedir. Bu yazımızda soğuk preslenmiş yağlar, diğer bir değiş ile soğuk sıkım yağlardan bahsedeceğiz.

 

Nedir Bu Soğuk Sıkım Yağlar?

   

Yemeklik yağlar ya da sofra yağları, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan ve beslenme için büyük öneme sahip olan yağlardır. Bu yağlardan bazıları yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri ve E vitamini gibi bazı insan vücudu için gerekli olan vitaminleri içerirler ve yağda çözünen vitaminlerin kullanılmasına yardımcı olurlar. Bu yağlardan bazıları bitkisel yağlar ya da doğal yağlar olarak adlandırılırlar. Bitkisel yağlar tohumlardan, çekirdeklerden veya meyvelerden çıkarılır. Bir yağın en az yüzde 98'ini bitkiler oluşturuyor ise, bu yağ bitkisel yağ olarak adlandırılabilir. Sık kullanılan bitkisel yemeklik yağlara örnek olarak ayçiçek yağı, zeytinyağı, keten tohumu yağını verebiliriz. Bu yağlar türüne ve gördükleri işleme bağlı olarak soğuk preslenmiş veya rafine edilmiş yağlar diye ayırt edilirler.

 

Soğuk sıkım yağlar (doğal yağlar olarak da bilinirler), üretimi sırasında belirli bir sıcaklığın (İngiliz Soğuk Pres Yağ Üreticileri Birliği’nin tanımına göre 40 °C) üzerine çıkılmadan işlem görmüş yağlara verilen isimdir. Soğuk sıkım tekniği ile bir çok farklı üründen farklı kullanım amaçları için yağ üretimi yapılabilmektedir. Soğuk sıkım yağların özelliği, rafine yağlarda olduğu gibi soğuk sıkım sırasında herhangi bir ısıl işlem uygulanmamasıdır. Ancak soğuk sıkım yağların sözde yağ verimi rafine yağlara göre daha düşüktür. Bunun sebebi soğuk sıkım işlemi boyunca ürünlerden sadece basit yağlar, yani yağların insan vücudu için değerli olan kısmı çıkarılmaktadır. Bundan dolayı üretimi sonrasında soğuk preslenmiş yağlar sadece yağın kalitesini ve besin değerlerini etkilemeyecek basit bir filtrasyon işlemine tabi tutulur. Ek olarak, soğuk preslenmiş yağlar, sıfır trans yağ asidine sahiptir ve kolesterol içermez. Bu yüzden soğuk pres yağlar rafine yağlardan daha sağlıklıdır çünkü üretim süreci rafine edilmiş yağlardan çok daha hassastır. Sonuç, daha fazla vitaminin yanı sıra daha doğal bir tadın ve her şeyden önce esansiyel yağ asitlerinin muhafaza edilmesidir. Bunların sonucu olarak da soğuk sıkım yağlar, son birkaç yılda büyük bir ivmelenme kazandı ve gıda sektöründe en çok gelecek vaat eden sektörlerden birisi haline geldi.

 

Soğuk Sıkım Yağlar Hangileri?

   

Çörek otu yağı, susam yağı, badem yağı, ceviz yağı, kenevir yağı, Hindistan cevizi yağı, üzüm çekirdeği yağı, kabak çekirdeği yağı, nar çekirdeği, kuşburnu çekirdeği ve ayçiçeği yağı en çok tüketilen soğuk sıkım yağlara örnek olarak verilebilir. Bununla birlikte içinde yağ bulunduran bir çok çekirdekten soğuk sıkım tekniği ile yağ çıkarmak mümkündür.

 

Soğuk Sıkım Yağların Kullanım Alanları Nerelerdir?

   

Soğuk sıkım yağların kullanım alanları sadece gastronomi sektörü ile sınırlı değildir. Bilinenin aksine soğuk sıkım yağlar her ne kadar günlük hayatta yemeklerde karşımıza çıksalar da, bu yağların çok daha geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Bunlar ilaç sektörü, biodizel üretimi, biyomedikal sektörü, alternatif tıp gibi daha birçok sektörde farklı amaçlar için kullanılmaktadırlar. Gastronomi özelinde baktığımızda ise, soğuk sıkım yağların çok farklı kullanım amaçları olabilmektedir.

 

Soğuk Sıkım Yağlar Kızartmalarda Kullanılabilir mi?

   

Zannedilenin aksine, soğuk sıkım yağlar, her ne kadar ana kullanım alanları bu olmasa da, kızartma yağı olarak da kullanılabilmektedir. Soğuk sıkım yağlar, yağın içeriğine bağlı olarak 130 ila 180 dereceye kadar ısıtılabilirler. Her ne kadar bu mümkün olsa da, soğuk sıkım yağların kızartmalarda kullanımı fazla tercih edilmemektedir. Aslında yağların kızartmalarda kullanımı sırasında sağlıklı yağ asitlerinin kaybolacağından ötürü endişelenmenize gerek yok. Fakat burada dikkat çekilmesi gereken nokta kızartma sırasında bazı soğuk sıkım yağların vitamin değerlerini kaybetmesidir. Bu yağların üretiminde besin değerlerini, yani vitaminleri ve sağlıklı yağ asitlerini koruyabilmek adına tohumların ve çekirdeklerin sadece mekanik işlemlerle ve ısıl işlem uygulanmadan preslenmesi için oldukça fazla çaba harcandığından, bu yağların kızartmalarda kullanımı bazı durumlarda ürünün amacına ters düşebilmektedir.

 

Yine de Global Cold Press ailesi olarak siz değerli müşterilerimizin istekleri doğrultusunda İzmir Ege Üniversitesi Laboratuvarlarında yaptırdığımız testlerde, ürettiğimiz makinalarda sıkılan soğuk sıkım aspir yağının besin değerlerini ard arda 8 kez kızartmaya kadar koruduğunu gördük. Bu deneylerden aldığımız sonuçlar doğrultusunda soğuk sıkım aspir yağının evde yapılan kızartmalar için uygun bir yağ olduğu varsayımını yapabiliriz. Birçoğu bitkisel yağ üreticisi olan müşterilerimizin geri dönüşlerinden ve kendi deneyimlerimizden edindiğimiz tecrübelere göre de söyleyebiliriz ki, aspir yağının kızartmalara kattığı tat denemeye kesinlikle değer!

 

Bunun dışında keten tohumu yağı, ceviz yağı, kenevir yağı gibi ince yağlar kaynama noktaları çok düşük olduğundan dolayı kızartmalarda tercih edilmemeli, salata soslarında veya yemeklerin rafine edilmesinde kullanılmalıdır.

 

Eğer siz de soğuk sıkım yağlar ve bu yağların üretimi ile ilgileniyorsanız, farklı kapasiteler ve kullanım amaçları için geliştirdiğimiz makine modellerimize göz atmayı ihmal etmeyin!